DAHA ÇOK HAREKET

DAHA ÇOK HAREKET

Uzun süre oturmak sağlık açısından zararlıdır. Hem kilo almanıza neden olur hem de 2012 yılında yapılan bir araştırma günde 11 saatten fazla oturan insanlarda ölüm riskinin %40 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Daha yakın zamanda yapılmış olan bir araştırma, günün büyük bir çoğunluğunda oturan insanların kolon kanserine yakalanma risklerinin %24 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Peki, bize bu kadar zarar veren oturma eyleminden nasıl biraz uzaklaşabiliriz? İşte yolları:

Alarm kurun

Kulağa saçma gelebilir ama kendinize ayağa kalkmanız gerektiğini arada bir hatırlatmanız gerekebilir. Alarm kurmak, hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Her saatte bir, 10 dakikalığına ayağa kalkın.

Adım atın

Ofiste çalışanlar için çok faydalı bir yöntem olan adım atmayı kolayca yapabilirsiniz. Mesela telefon görüşmelerinizi ayakta yapmak iyi bir alternatif olacaktır.

Mümkün olduğunda yürüyün

Ne kadar çok yürüyebildiğinize şaşıracaksınız! Bulduğunuz her fırsatta yürümeyi tercih edin.

Doğru koltuğu seçin

Yemeğe gittiğinizde masada oturmak yerine bar taburelerine yönelin. Bar sandalyesinde oturmak, vücudunuz için doğru pozisyonu korumanızı sağlar.

Sandalyeyi boşverin

Yaz demek festival, konser, parkta vakit geçirmek demek. Bir daha dışarı çıktığınızda ilk gördüğünüz sandalyeyi kapmaya çalışmayın. Oturmaya ihtiyacınız olduğunda ise bir battaniyeyi yere serip oturun.

İşleri kendiniz yapın

Biraz hareket etmek için daha iyi bir bahane olamaz! Ofis arkadaşınıza e-posta atmak yerine, soracağınız soruyu yanına gidip sorun. Hem daha hızlı sonuç alırsınız hem de yürümüş olursunuz. Kahvenizi, çayınızı da şirketin elemanından istemek yerine gidip kendiniz alabilirsiniz.