DOĞRU NEFES İLE STRESE VEDA EDİN

DOĞRU NEFES İLE STRESE VEDA EDİN

DOĞRU NEFES İLE STRESE VEDA EDİN

Modern dünyada kendine pek çok kaynak bulabilen stresi sadece doğru nefes alma teknikleriyle yenebilirsiniz.

Stres, insanın dengesini bozan ya da dengesini tehdit eden her türlü bilişsel, duygusal, bedensel ve davranışsal etkilerin bütünüdür. Baş ağrısı, diş gıcırdatma, uyku ve yeme düzensizlikleri, saç dökülmesi, kararsızlık, kaygı, öfke patlamaları, depresyon, cinsel sorunlar, isteksizlik, konsantrasyon güçlüğü, hafıza zayıflığı, mizah anlayışı kaybı, iş verimsizliği, sabit fikirler, insanlara güvensizlik, insan ilişkilerinde sorunlar yaşamak gibi durumlar stresin belirtileridir.
Kişinin strese sokan durumlar ile kendisini tanımasıyla birlikte, stresle başa çıkmak kolaylaşır. Vücut, hayatta kalmak için belli bir dozda strese ihtiyaç duyar. Bu olumlu stres olup iş, okul ve ilişki başarısını pozitif etkiler. Olumlu stres motivasyonu etkilediği gibi konsantrasyonu da arttırır.

Stres altındayken nefes almak unutuluyor

Stresle baş etmenin en etkin yolu nefes almayı öğrenmek ve nefes egzersizleri yapmaktır. Çoğu insan stres altındayken nefes almayı unutur ve bedenine büyük zarar verir. Oysa nefes, vücudumuzun ve ruhumuzun en temel ihtiyacıdır. Bu nedenle, özellikle stresli olunduğunda derin nefes almak oldukça faydalıdır. Burundan nefes alınmalı ve ağızdan geri verilmelidir. Gevşeme egzersizleri, yoga, meditasyon ve spor yapmak en etkili yollardandır. İş yerinde, masa başında bile günde birkaç kez nefes ve vücut egzersizleri yapılmalıdır.

Stresten uzak kalmak için dengeli beslenmeye ve gün içinde uyku düzeninin bozulmamasına özen gösterilmesi de oldukça faydalıdır. Alkol ve sigaradan uzak durulması tavsiye edilir. Keyif alınan bir hobi edinilmesi stresten uzak durmayı sağlayacaktır. Olumlu düşünce üzerine kitaplar okunması, eğitim alınması da önerilmektedir.