İSTANBUL’U KOŞUYORUM-Fun Run Series

İSTANBUL’U KOŞUYORUM-Fun Run Series

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki SPOR İSTANBUL, başta İstanbul Maratonu ve İstanbul Yarı Maratonu olmak üzere, Türkiye’deki yol yarışları katılımcı sayılarını arttırabilmek, yol yarışları katılımcılarına alternatif yarışlar düzenlemek, koşuculara seri şeklinde yarışlar sunabilmek, koşmaya yeni başlayanları da kısa mesafeli yarışlara adapte edebilmek amacıyla 2016 yılında bir yol yarışı serisi olan; “Fun Run Series”i hayata geçirdi. Etkinliğin ismi 2018 yılında “İstanbul’u Koşuyorum” olarak değiştirildi.

“İstanbul’u Koşuyorum” yarışları ilk sezonunda (2016) 6 etap olarak; Başakşehir, Üsküdar, Pendik, Eyüp, Küçükçekmece ve Esenler’de, ikinci sezonunda (2017) 4 etap olarak; Üsküdar, Başakşehir, Pendik ve Küçükçekmece’de ve 2 Özel Etap olarak Beyoğlu ve Bebek’te; üçüncü sezonunda (2018) ise yine 4 etap olarak; Üsküdar, Bebek, Caddebostan ve Ataköy’de ve 1 Özel Etap olarak Beyoğlu’nda koşuldu.

1 Özel Etap olmak üzere 5 Etap’dan oluşacak “İstanbul’u Koşuyorum” 4. Sezon (2019) takvimi ise şu şekildedir:

·       3 Mart 2019 / Beyoğlu Kadınlar Koşusu (Özel Etap)

·       28 Temmuz 2019 / Üsküdar Etabı (1. Etap)

·       8 Eylül 2019 / Caddebostan Etabı (2. Etap)

·       6 Ekim 2019 / Bakırköy Etabı (3. Etap)

·       8 Aralık 2019 / Bebek Etabı (4. Etap)

“İstanbul’u Koşuyorum” yarışlarının her bir etabı ilgili ilçe belediyesi sınırları içerisinde yer alan en uygun parkur güzergâhında 10K mesafesinde koşulmaktadır.

Elektronik Zamanlama Çipleri ile yarış derecelerinin ölçüldüğü “İstanbul’u Koşuyorum”da her bir etap sonrasında Genel Klasman, 35-54 ve +55 yaş ve üstü kategorilerinde ilk 3’e girecek Kadın ve Erkek koşuculara ödüller verilecektir.

Ayrıca, her bir etapta ilk 3 dereceye sahip olacak Kadın ve Erkek koşucuların 1.’si 25 puan, 2.’si 15 puan, 3.’sü de 10 puan toplar. Final etabı sonrasında, her bir etapta Genel Klasman’da dereceye giren sporcuların puanları toplanır. En yüksek puana sahip ilk 3 Kadın ve ilk 3 Erkek koşucu büyük ödülün sahibi olarak; ‘cep telefonu” kazanacaktır.

https://www.istanbulukosuyorum.istanbul/