KAS GELİŞTİREN EN İYİ 4 İÇECEK

KAS GELİŞTİREN EN İYİ 4 İÇECEK

Egzersiz sonrası oluşan ağrıları bu sağlıklı içeceklerle dindirin.

Spor salonunda geçirdiğiniz vakit, kaçınılmaz olarak kaslarınızı yoracak ve bir sonraki antrenman rutininize tam randıman hazır olmanızı güçleştirecektir. Aslında toparlanmanızı iki antrenman arasında geçen sürede tam anlamıyla maksimuma çıkartabilirsiniz. Paylaştığımız bu içecekler kaslarınızın iyileşmesini hızlandırıp antrenmanlarınıza güç katacak!

Çikolatalı Süt

Yalnızca çocukların favorisi olmakla kalmayan çikolatalı süt, bir bardakta içerdiği 9 gram protein ve önemli aminoasitlerle kas toparlanmasını destekler. Karbonhidrat profilini oluşturan basit şekerler, egzersiz sonrası glikojen seviyeleri düzenler.  James Madison Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, yoğun antrenman sonrası az yağlı, çikolatalı süt içen katılımcı atletlerde kas tahribatının göstergesi olan kreatin kinaz seviyelerinin, yüksek karbonhidratlı içecek tüketen aletlere göre daha düşük olduğu görüldü. DENEYİN: Spordan sonra organik ve az yağlı, pastörize edilmemiş günlük süt ile şeker oranı düşük çikolata kullanılarak hazırlanmış çikolatalı süt için.

Kiraz Suyu

Kiraz suyunda egzersiz yüzünden oluşmuş kas hasarlarının dengelenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmış iltihaplanma önleyici unsurlar ve güçlü antioksidanlar bulunur. Şeker kullanmadan hazırlanan kiraz suyu üzerine yapılan bir çalışmada, uzun mesafe koşucuların yedi gün boyunca günde iki defa kiraz suyu tükettiklerinde daha az kas ağrısı ve enflamasyon yaşadığı gözlemlendi. Başka bir çalışma ise, 10 gün boyunca egzersiz öncesi kiraz suyu tüketenlerin kas hasarının göstergesi olan kreatinin seviyelerinin, ağırlık kaldırdıktan 48 saat sonra dahi düşük olduğunu belirtti. DENEYİN: 150-200 gram taze kirazı mutfak robotundan geçirerek suyunu çıkarabilirsiniz.

Karpuz Suyu

En sevilen meyvelerden biri olan karpuz suyu, içerdiği yüksek seviye arjinin öncü maddesi 1-sitrulin sayesinde egzersiz sırasındaki kas akışını destekler. Alabama Üniversitesinde araştırmacı olan Amy Ellis ‘Karpuzun amino asit ve antioksidan bileşimi tıpkı oksidatif stresi azaltan likopen gibi eşsizdir.’ yorumunda bulundu. DENEYİN: Mutfak robotunda çekerek karpuz suyunu kolayca hazırlayabilir ve spor sonrasında tüketebilirsiniz.

Akçaağaç Suyu

Akçaağaçlar kış mevsiminde besin zengini bir öz su biriktirir ve bu suda kalsiyum, manganez ve magnezyumla birlikte polifenol, prebiyotikler ve elektrolitler bulunur. Tadı oldukça tatlı olmasına rağmen Hindistan cevizi suyundan daha az şeker barındırır. Polifenol içeriği özellikle toparlanma için faydalıdır. Yapılan bir araştırma dahilinde, polifenol içeren antrenman öncesi içecek tüketen atletlerin antrenmandan 48 saat sonra kas stres seviyesinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. DENEYİN: 330ml’lik akçaağaç suyunda yalnızca 30 kalori ve 5 gram şeker bulunur.

Muscle & Fitness Hers