KIDS YOGA


Kids Yoga

Çocukların yaşam enerjilerini, asanalar (temel duruş biçimleri) ve pranayama (doğru nefes alma tekniği) ile açığa çıkarır. Asanalar, doğa, insanlar, hayvanlar ve objelerden esinlenerek hazırlanmıştır. Aslında çocuklarda tükenmek bilmeyen bir enerji vardır, ancak çağımızda bu enerjiler bilgisayar başında ya da televizyon karşısında yanlış yönlendirmeler ile boş yere harcanmaktadır. Bu sonsuz enerjiyi iyi yönde değerlendirme ve pozitif alana kaydırmak için yoga en iyi çalışmalardan biridir. Asanalar yapılırken taklit edilen ağaçlar, hayvanlar onlara yeniden doğa bilincini kazandırır. Asanalar aynı zamanda insan anatomisi ile ilgili yeni bilgiler edinmelerini sağlar.

Ergenlik ve gençlik döneminde çocukların vücutlarında kimyasal ve fizyolojik büyük değişiklikler meydana gelir. Aynı zamanda çocukların enerji seviyeleri de gelişir ve daha aktif hale gelir. Enerjilerdeki bu ani değişiklik dengesizliklere neden olur. Vücut kimyası ve fizyolojisindeki değişim onların zaman zaman isyankar olmalarına ve ruh hali değişikliklerine neden olur. Düzenli olarak yoga yapıldığında enerjilerde bir denge sağlanır, manevi değerler ve kişilik olarak daha sağlıklı ve güçlü çocuklar olurlar. Bu durumda hem fiziki beden hem de akli bedenleri için yarar sağlar.

Yoga filozofisine göre, sağlıklı bir omurga yapısı aklın sakinliğine yol açar. Yoga omurganın iki yanından çıkıp bedeni saran sinirleri stimüle etmek için tasarlanmıştır. Omurgayı twist (büken kıvıran) ettiren ve öne arkaya sağa ve sola eğen hareketler özellikle bunun için tasarlanmıştır. Bütün kategorileri ile oturarak, ayakta, sırt üstü ve yüz üstü yatarak yapılan yoga duruşları omurgayı oluşturan her bir omuru birbirinden hafifçe ayırır. Bu da omurlar arasında bulunan disklerin dolgunlaşmasına, buradaki kan akımının artmasına ve özellikle serebrospinal sıvı denilen beyin-omurilik sıvısının akımının rahatlamasına neden olur.

Yoga tüm bedendeki kasları uzatarak omurganın daha esnek olmasını ve bedendeki oransızlığın aşılmasını, spor aktiviteleri sırasında çalışmayan kasların da çalışmasını sağlar. Çocuk Yogası ile kaslardaki uzatma çalışmaları başlarda zor gelebilir ancak zamanla daha esnek olunur ve hareketleri yapmak daha kolaylaşır.

İç organlardaki büyüme ve değişim, aşırı stimüle olmuş sinirler ve bazılarının diyet yapmak zorunda olması onların keyfini kaçırır. Yoga günlük streslere karşı organların daha sağlıklı olmasına yardım eder. Ruh hali değişimlerine ve büyümeye bağlı ağrılara ve aynı zamanda ergenliğe bağlı hormonal değişimlere bir denge getirmede yardımcı olur. Bu büyüme periodunda yoga, kasılmış kasların, tendonların ve ligamentlerin gevşemesi 
ve kemiklerin güçlenmesi için gereklidir. Bazı duruşlar mensturial krampları rahatlatır, enerji bloklarına bağlı baş ağrısı, sinüs problemleri, mide ve barsak sistemi irritasyonu ve sindirim sorunlarını rahatlatır. Çocuk Yogası yapıldıkça çocukların aklını ve bedenini birleştirir. Çocuk Yogası farkındalığı artırır, kendini düşünme ve kendine güveni geliştirir. Sonuçta bu hızlı değişim süresinde daha sakin, huzurlu, uysal, barışsever ve kendine güvenli ve dünyaya uyum sağlamada daha pozitif bir bakış açısı sağlar.