YAZIN SU İÇERİĞİ YÜKSEK BESİNLERLE BESLENİN !

YAZIN SU İÇERİĞİ YÜKSEK BESİNLERLE BESLENİN !

YAZIN SU İÇERİĞİ YÜKSEK BESİNLERLE BESLENİN !

Su açısından zengin besinler çoğunlukla antioksidan içeren, aynı zamanda alkalileştirici etkisi olan sebze ve meyvelerdir. Bu yiyecekleri tüketmek, vücudumuzdaki asit miktarını dengeler ve daha iyi bir eklem, kemik gelişimi ve doku onarımına katkıda bulunur. Ayrıca, su zengini besinler vücudumuzu toksinlerden arındırmak için verimli bir şekilde çalışır.

Bunun dışında, su zengin besinler kilo kaybı, yaşlanmayla mücadele ve güçlü kas yapısı konularında oldukça etkilidir. Su içeriği yüksek yiyeceklerin en güzel yanı ise düşük kalorili olmaları ve bu sebeple herhangi bir çekimserlik yaşamadan rahatça yiyebilmenizdir. Sonuç olarak diyete su açısından zengin meyve ve sebzeleri eklemek sağlık açısından çok faydalıdır. Sağlık açısından oldukça faydalı olan, su içeriği yüksek yiyecekler…

Kıvırcık Marul

Kıvırcık, kendi içinde %96 oranında su içerir. Bu nedenle, vücudunuzun su kaybı ihtiyacına ayak uydurarak yardımcı olur. Bunun yanı sıra, potasyum, antioksidanlar ve az miktarda C ve K vitamini içermektedir. Eğer su içeriği zengin yiyecekler arıyorsanız kıvırcık tüketmeyi ihmal etmeyin.

Karpuz

Karpuz, serinletici ve lezzetli olduğu gibi su içeriği ile zenginleştirilmiş bir meyvedir. %91 su oranını içerisine likopen, lif, poyastum, A ve C vitaminlerini bulabilirsiniz. Diğer bir deyişle karpuz, vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak için birebirdir.

Üzüm

Üzüm, %90 su içeriğine sahiptir, kalori açısından oldukça düşüktür ve C vitamini için iyi bir kaynak olarak kabul edilir. Ayrıca üzüm, enerji ve su kaybını iyi bir şekilde dengeleyebilme özelliğine sahiptir.

Brokoli

Brokoli, batıda çok yaygın olarak kullanılan neredeyse %89’u su olan bir sebzedir. Buna ek olarak, C vitamini, kalsiyum, lif, demir ve daha sonra vücut tarafından A vitaminine dönüştürülen beta karoten içermektedir. Bu nedenle, mümkün olduğunda brokoli yemek çok faydalıdır.

Düşük Yağlı Süt ve Yoğurt

Düşük yağlı süt %89, yoğurt ise %85 oranında su içerir. Bu yiyecekler protein, fosfor, potasyum, A ve D vitamini içerikleriyle iyi birer kaynak olarak nitelendirilir.

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu %95 oranında su içermektedir. Hindistan cevizi suyu ve sütü farklıdır fakat aynı meyve içerisinde bulunur. Hindistan cevizi suyu, düşük karbonhidrat ve düşük sodyum içeriğiyle nemli vücutlar için iyi tercih edilebilecek, özellikle sporcular için faydalı bir seçimdir.

Avokado

Avokado, vücut için oldukça yararlı yağlar içerir ve %81 oranında su barındırır. Ayrıca, avokado içerisindeki likopen ve beta-karoten ile sporcuların iyileşme sürecini hızlandırmaya katkıda bulunur.

Salatalık

Salatalık %96 oranında su içeriğine sahip olmakla birlikte, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum bakımından da oldukça zengindir. Bunun dışında kas, tendon, bağ, kıkırdak ve kemik gibi bağ dokusu için yararlı olan kuvvetli mineralleri içerir.

Çilek

Su içeriği açısından zengin olan bir başka meyve çilek %92 oranında su içerir ve sadece 23 kaloridir.Ayrıca çilek, kan şekerini düzenleme ve hızlandırmada işe yarayan polifenolleri içermektedir.

Kereviz

Kereviz, su içeriği bakımından zenginliğiyle diyetinizin bir parçası haline getirilebilir. Ayrıca kereviz, yoğun egzersiz sonrasında sporcuların çinko seviyelerini düzenler. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin güçlü bir elektrolit gıdadır. Eğer bir sporcuysanız, öğünlerinizden herhangi birine kerevizi eklemeyi ihmal etmeyin.